Paryska Notre Dame potrzebuje 100 mln euro.

Paryska Notre Dame potrzebuje 100 mln euro! Katedra Notre Dame to jeden z najbardziej znanych paryskich budynków, jedna z najlepiej kojarzonych katedr na świecie. Jej budowa trwała 178 lat, a zakończyła się w 1345 roku. Konserwatorzy alarmują, że potrzeba 100 mln euro na jej naprawę.

Pieniądze są potrzebne na naprawę przypór, witraży, gargulców i kamieniarki. Paryska archidiecezja wystosowała apel o połączenie sił i zbiórkę środków na niezbędne naprawy. W USA powstała fundacja, której zadaniem jest zbiórka pieniędzy na ten cel za Atlantykiem. Na wiosnę 2018 roku arcybiskup Paryża ma składać wizyty w dużych amerykańskich miastach, aby zmobilizować do dania datków potencjalnych bogatych sponsorów zza oceanu.

Katedra jest własnością laickiego państwa, które musi łożyć na jej utrzymanie. Środki te są jednak niewystarczające – zawaleniem się grozi strzelista iglica zbudowana podczas prac konserwatorskich po rewolucji, pinakle i gargulce rozpadają się. Dachy przeciekają, zagrożone są także łęki odporowe, widoczne z boków i od strony prezbiterium, które nadają katedrze wygląd wielkiego kraba. . Katedra narażona jest też na niszczenie kamienia spowodowane zanieczyszczeniem powietrza i żeby przetrwała dłużej, trzeba jeszcze więcej pieniędzy.

Na restaurację samej iglicy wyliczono, że potrzeba 6-10 mln euro. Jedno ze źródeł bliskich sprawie twierdzi, że dla Notre Dame  należałoby znaleźć 150 mln euro w ciągu 20 lat.

Paryska Notre Dame potrzebuje 100 mln euro.